Świętymi bądźcie – Wieczernik w Gietrzwałdzie

Gietrzwałd_malyWieczernik w Gietrzwałdzie rozpoczął się dniem skupienia w piątek o godzinie 18 w naszym Domu – Centrum Dusz Najmniejszych w Olsztynie. Chociaż pogoda była wietrzna i deszczowa, przybyli maleńcy nawet z odległych krańców. W domu powitała nas ciepła, rodzinna atmosfera jak u Mamy. Dzień skupienia poprowadził tym razem ks. Sławomir Brewczyński, który powitał nas przyjaźnie i serdecznie. Nawiązał, że to nasze czuwanie jest podobne do czuwania w wieczerniku w dniu Pięćdziesiątnicy. Rozpoczęliśmy nasze czuwanie Drogą Krzyżową, którą prowadził ks. Sławomir.

Rozważania pt. „Czym ranią mnie duszę najmniejsze” poprowadziły nasze siostrzyczki Gosia i Wiola ze wspólnoty życia, a my w wielkim skupieniu i rozwadze przeszliśmy wszystkie stacje drogi krzyżowej. Ks. Sławomir zakończył tym, że każdy teraz uda się do następnych stacji swojej drogi krzyżowej. W centrum spotkania była Eucharystia, podczas której kapłan nawiązał do czytań z dnia o grzechu. Świat przeżywa różne emocje – radosne i złe. Najbardziej rozdmuchiwane jest zło, czyjś grzech jest widziany, napiętnowany. Następnie była adoracja Najświętszego Sakramentu. Kapłan prowadził modlitwę uwielbienia, przebłagania i prośby. Z wielkim przeżyciem uwielbialiśmy, przepraszaliśmy i i prosiliśmy Pana Jezusa,wypowiadając głośno nasze intencje oraz w ciszy te skryte. Zakończyliśmy naszą modlitwę wspólnym odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego i aktu miłości. Muzycznie towarzyszyła nam nasza Reginka. Około godziny 22. pożegnaliśmy się udając się w drogę.

Trwanie we wspólnocie na modlitwie to ogromna radość, radość bycia w kaplicy w obecności Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi naszych świętych patronów i Aniołów.

Rozważanie drogi krzyżowej uświadomiło mi, jak bardzo ranię Pana Jezusa swoim brakiem ufności, lękiem przed krzyżem, pychą, zimnym sercem, brakiem trwania w akcie miłości. Będę czekać teraz na wspólnotową Drogę Krzyżową w Głotowie. (Teresa)

 „Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz Niebieski.”

A to już kazanie z sobotniego Wieczernika w Gietrzwałdzie. Bo jak już się w piątek pożegnaliśmy, do domu dotarliśmy i nieco pospaliśmy, w sobotę rano do Gietrzwałdu pospieszyliśmy. Wieczernik ten poprowadził również ks. Sławek, który podzielił się z nami tym, co Bóg złożył w jego sercu. W kazaniu mówił nam, że Bóg wzywa nas do czegoś więcej niż tylko do wypełniania naszych religijnych obowiązków. „Nie ograniczajcie swojej wiary, religijności tylko do tego, co trzeba.”

„Jeśli miłujecie tylko tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią?”

„Chrystus stawia nam trudne wymagania: Jeśli chcesz być doskonały, miłuj swoich nieprzyjaciół, módl się za tych, którzy cię prześladują. To tak naprawdę dopiero jest Ewangelia. To jest dopiero Nowy Testament. To jest wezwanie dla nas, którzy chcemy więcej. By zło zwyciężać dobrem. By mieć otwarte serce dla wszystkich i dla wszystkich być dobrym i życzliwym. Promieniować dobrem, tak jak Jezus i Maryja. Tak jak pierwsi chrześcijanie, na których wielu pogan patrzyło i zastanawiało się:
Dlaczego oni się tak miłują?
Dlaczego oni są inni?
Skąd w nich jest ta moc, że oni jakoś inaczej żyją?
Że w ich domach jest jakoś inaczej?”

„Świętymi bądźcie, bo Ja jestem Święty.”

Jak to zrobić?
Trzeba chcieć. Wystarczy nasze: Ja chcę.
Chrystus mówi: Jeśli chcesz.

Jeśli chcesz więcej, postaraj się, a Ja będę cię wspierał.
Ja będę z tobą.
Ja będę cię umacniał.
Ja będę ci pomagał.

Śpieszmy się kochać ludzi i Boga. Bo do tego jesteśmy wezwani. Jeśli chcemy. Jeśli chcemy więcej.”

Dziękujemy Tobie, księże Sławku, za to, że byłeś z nami, dzieląc się z nami ciepłem Twojego serca. Dziękujemy niezawodnemu księdzu Józefowi za obecność w Wieczerniku, pomoc i dobre słowo. Dziękujemy też wszystkim spowiednikom, naszym muzykom i wszystkim obecnym. Szczęść Boże! (Wiola)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>