Przy Sercu Maryi, Matki Miłosierdzia

Gietrzwałd, grudzień (2)JMKWRD! Tradycyjnie w trzeci weekend miesiąca uczestniczyliśmy w skupieniu i Wieczerniku dusz najmniejszych w Olsztynie i Gietrzwałdzie. W piątkowy wieczór spotkaliśmy się w naszym Domu na skupieniu, które w klimacie listopadowym wybrzmiało pod hasłem ćwiczeń dobrej śmierci. To praktyka propagowana przez św. Jana Bosko, którą gorąco polecał swoim kapłanom i wychowankom. Polega na comiesięcznym przeżyciu wybranego dnia tak, jakby to był nasz ostatni dzień życia. Święty zapisał na ten dzień stosowne modlitwy o dobrą śmierć, które wspólnie odmówiliśmy, a także zachęcał do dobrej spowiedzi, pojednania się z bliźnimi, oddania długów, sporządzenia testamentu, a nawet porządnego posprzątania swojego mieszkania, żeby nie znaleziono nas zmarłych w bałaganie. Czy bylibyśmy gotowi, gdyby nas Pan wezwał do Siebie dzisiaj? W homilii ks. Sławek opowiedział nam poruszające świadectwo na temat uratowanej niedoszłej samobójczyni oraz pewnego mężczyzny, któremu, pomimo ciężkiej choroby, Bóg darował kolejne lata życia.

Sobotni Wieczernik upłynął przy Sercu Maryi Matki Miłosierdzia z racji przypadającego w ten dzień Jej Święta. Choć wiele jest różnych wizerunków Maryi, to jednak jest to zawsze jedna i ta sama, nasza najlepsza, kochająca Matka, która troszczy się o nas nieustannie. A czy ja troszczę się o Maryję? „Niewiasto, oto syn twój. Oto Matka twoja”. Czy Maryja ma miejsce w moim życiu, w mojej pobożności, w moim domu? Jaki wizerunek Maryi jest najbliższy mojemu sercu?

Podczas Adoracji Najświętszego Sakramentu Bóg pochylał się nad naszą słabością zarówno tą fizyczną, jak i duchową – leczył i umacniał. Przyjmował nas ze wszystkim, z czym przyszliśmy, ze wszystkimi naszymi trudnościami i bólami. Wszystko oddawaliśmy Mu przez ręce Jego i naszej miłosiernej Matki. Łączyliśmy się z Kościołem triumfującym w Niebie i z duszami czyśćcowymi, czyli Kościołem oczyszczającym się. W czasie rozważań usłyszeliśmy, że „Święci uczą nas, jak kochać Pana Boga, jak żyć miłością. Także czcigodna sł. Boża s. Konsolata Betrone w swoim Dzienniczku wiele razy zapisywała słowa Jezusa o miłości: Kochaj Mnie, Konsolato, tylko Mnie kochaj. W miłości jest wszystko i w miłości dajesz Mi wszystko. Kiedy Mnie kochasz, dajesz Jezusowi wszystko, czego On pragnie od swoich stworzeń, a mianowicie miłości.

Kiedy kapłan czytał słowa, które Pan Jezus skierował do s. Konsolaty, to tak, jakby kierował je do wszystkich obecnych w kościele. I na pewno tak było: Widzisz, Ja pragnę, aby Moje stworzenia służyły Mi z miłości. Otóż unikanie grzechu ze strachu przed Moimi karami nie jest tym, czego Ja pragnę od Moich stworzeń. Chcę być kochany. Chcę miłości od Moich stworzeń. Kiedy zaś będą Mnie kochać, nie będą Mnie więcej obrażać. Jeśli dwie istoty kochają się naprawdę, nigdy się nie obrażają. I tak samo właśnie, tak samo ma być między Stworzycielem a Jego stworzeniami.

Bogu niech będą dzięki za ten kolejny Wieczernik w Gietrzwałdzie. Naszą wdzięczność kierujemy też w stronę ks. Sławomira, który poprowadził Wieczernik oraz księży kanoników regularnych, którzy posługiwali w konfesjonałach. W sposób szczególny dziękujemy ks. Józefowi za jego obecność pośród nas i jak zawsze ciepłe, krzepiące słowa do nas skierowane. Dziękujemy zespołowi muzycznemu, służbie liturgicznej i wszystkim obecnym za wspólną modlitwę w Wieczerniku. Bóg zapłać!

Jednocześnie przypominamy, że następny Wieczernik w Gietrzwałdzie odbędzie się w II sobotę grudnia (14.12) od godz. 10:30. Zapraszamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.