Wspaniały jest Bóg dusz maleńkich

malyW naszym Domu, Domu Dusz Najmniejszych w Olsztynie, nieprzerwanie trwamy na modlitwie. W sposób szczególny mobilizuje nas czas Wielkiego Postu, ale również stan epidemii, w którym się wszyscy znaleźliśmy. Wiemy, że nie wszyscy możecie uczestniczyć we mszy świętej. Wiemy, że brakuje Wam wspólnej modlitwy w Wieczerniku. Jest to dla nas wszystkich trudne doświadczenie. Wiedzcie jednak, że codziennie o Was pamiętamy i modlimy się za Was i Wasze rodziny. Łączymy się z Wami  podczas mszy świętej, w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu, wspólnie z nami przyjmujecie błogosławieństwo, razem klękamy do modlitwy o godzinie 9., 12., 15. i 21. Nikt nie jest sam!

A dzisiaj dzielimy się z Wami słowami, które  1 kwietnia w kazaniu skierował do nas ks. Sławek:
„ … a prawda was wyzwoli.”

Od kilku dni w Liturgii Słowa widzimy że narasta spór między Jezusem a uczonymi w Piśmie, pobożnymi Żydami. Im bliżej Wielkanocy, tym bardziej ten konflikt będzie narastał, ponieważ ci pobożni Żydzi nie są w stanie przyjąć tego, że Jezus jest obiecanym Mesjaszem, że Bóg mógł chcieć stać się człowiekiem. Że Boga nie trzeba się bać. Że Bóg to nie tylko zakazy i nakazy, ale że Bóg to wolność. Wolność, którą daje prawda.

„ … i poznacie prawdę a prawda was wyzwoli.”

Dzisiejszą Ewangelię Kościół zestawia z opowieścią o trzech mężach izraelskich zapisanej w Księdze Daniela. Szadrak, Meszak i Abed Nego, dworzanie króla Nabuchodonozora, nie zgodzili się oddać pokłonu posągowi. Chcieli być do końca wierni swemu Bogu, nawet za cenę życia, które z rozkazu króla, jako karę za nieposłuszeństwo, mieli stracić w rozpalonym piecu. I chociaż piec rozpalono siedem razy więcej niż normalnie, oni nie spłonęli. Bóg ich ocalił. Nabuchodonozor aż wstał ze zdumienia, ale, co ciekawe, nie wpadł w gniew, lecz wzbudziło to w nim podziw dla Boga swoich izraelskich dworzan:

„Niech będzie błogosławiony Bóg Szadraka, Meszaka i Abed Nega, który posłał anioła, by uratował swoje sługi.”

Niebywałe! Król Nabuchodonozor błogosławi Boga swoich poddanych! A Szadrak, Meszak i Abed Nego zaskarbili sobie szacunek króla tym, że pozostali wolni do końca, w tej wolności wybierając wierność swemu Bogu. Cóż to za Bóg, mógł sobie pomyśleć król Nabuchodonozor, dla którego ci trzej idą w ogień? Cóż to jest za Bóg, który ratuje ich z tego ognia? Poprzez wyznawców widzimy, jak wspaniały jest Bóg, któremu oni ufają – jacy oni są w Nim wolni i silni.

Pan Jezus chce, abyśmy byli wolni, nie zniewoleni. Abyśmy nie bali się Boga, jak niewolnik boi się swojego pana. Chce, by nasza z Nim relacja opierała się na wolności. Aby ludzie, którzy widzą nas, mówili: Wspaniały jest Bóg Tereski, Gosi, Mirka, Magdy, ks. Sławka! Wspaniały jest Bóg tych maleńkich dusz! Widzimy, że to jest Bóg ludzi wolnych. Bóg, który nie zniewala, nie ogranicza. Wręcz przeciwnie – to jest Bóg, który daje wolność.

 Jezus mówi jeszcze więcej. Mówi, że grzech zabiera wolność, zniewala nas.
„ Każdy, kto popełnia grzech, jest niewolnikiem grzechu.”

Z tej niewoli grzechu uwolnił nas Jezus. Dzięki Niemu jesteśmy wolni i w sposób wolny możemy kochać, służyć, działać. Gdy popadamy w grzech, stajemy się jego niewolnikiem – ten grzech przeszkadza nam lub też nie pozwala wybrać dobra. „ Człowiek wolny może wybierać tylko dobro.” – powiedział sł. Boży ks. Franciszek Blachnicki. Ktoś może pomyśleć, co to za wolność, jeśli mam tylko wybierać dobro? My nie zostaliśmy stworzeni dla zła, lecz do dobra – żeby wybierać dobro. Nasza wolność nie jest po to, by służyć grzechowi, ale by służyć Bogu, który jest Dobrem.

Jedna myśl nt. „Wspaniały jest Bóg dusz maleńkich

  1. Rzeczywiście Bóg prawdziwie jest wielki i wspaniały! Jestem bardzo szczęśliwa z modlitwy która trwa w naszym Centrum Duchowym. Wielkim darem jest dla mnie łączność duchowa, w której mogę być razem we Wspólnocie przed Najświętszym Sercem Jezusa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.