Maleńka Droga Miłości jako styl życia chrześcijańskiego

dsc03809Krótko przed Świętami Bożego Narodzenia miało miejsce ważne wydarzenia dla nas, dusz maleńkich. Otóż na Uniwersytecie Katolickim w Lublinie s. dr Jadwiga Daniela Chwałek (CFS) obroniła pracę doktorską pt. „MALEŃKA DROGA MIŁOŚCI” JAKO STYL ŻYCIA CHRZEŚCIJAŃSKIEGO WEDŁUG S. KONSOLATY BETRONE (1903-1946). Praca została napisana pod kierunkiem ks. prof. dra hab. Marka Chmielewskiego i bardzo pozytywnie oceniona przez recenzentów! Czekamy na publikację! Będzie to pierwsza praca powstała w języku polskim na ten temat!

W języku polskim dostępne są tylko dwie pozycje autorstwa o. Lorenzo Salesa: „Orędzie miłości Serca Jezusa do świata” i „Traktat o maleńkiej drodze miłości”. Tak więc można powiedzieć, że postać s. Konsolaty Betrone, jak i opracowania dotyczące jej sylwetki w Polsce, są znane w stopniu marginalnym. Stąd też wynikła prośba Sióstr Kapucynek z Ostrowa Wielkopolskiego, aby w sposób naukowy opracować duchowe doświadczenie ich włoskiej współsiostry i tym samym dać możliwość przybliżenia jej przesłania polskiemu czytelnikowi. Na swój sposób jest ono pionierskie, bowiem kompleksowo i metodologicznie po raz pierwszy zostało opracowane przesłanie „maleńkiej drogi miłości”, jako stylu życia chrześcijańskiego rodzącego się z aktu „Jezu, Maryjo kocham Was, ratujcie dusze”. Do tej pory nikt nie podjął takiego tematu, choć zapotrzebowanie jest duże. Powstają bowiem Wspólnoty Dusz Najmniejszych, zaś w listopadzie 2009 roku rozpoczęło swoją działalność „Stowarzyszenie Konsolata” z siedzibą w Olsztynie. Do wspomnianych Wspólnot, jak i do Stowarzyszenia należą osoby kroczące „maleńką drogą miłości”, a zatem uczestniczące w Dziele najmniejszych, którego założycielką jest Sługa Boża. W Polsce kształtują oni swoją codzienność w oparciu o dwa wyżej wymienione dzieła. Publikacje te są pewną interpretacją przesłania, które otrzymała s. Konsolata, jednak nie dają one całościowego poznania „maleńkiej drogi miłości”, jako stylu życia chrześcijańskiego. Celowość i potrzeba opracowania tego tematu jest zatem oczywista.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.