Imiona niosą w sobie treść i błogosławieństwo

RóżanystokW radosnym dniu wspomnienia Najświętszego Imienia Maryi zgromadziliśmy się u stóp Matki Bożej Różanostockiej. Bazylika była ozdobiona wieńcami dożynkowymi, co przypominało nam o niedawnym wydarzeniu w świecie duchowym jakim było Narodzenie Najświętszej Maryi Panny – nazywanej w kulturze ludowej Matką Bożą Siewną.

Ks. Sławomir opowiadał nam, zgromadzonym w świątyni o bliskiej relacji, jaką Pan Bóg chce nawiązywać z duszami, zwracając się, tak jak Anioł do Maryi, do każdego z nas po imieniu. Przecież On zna nasze imiona, one zapisane są w niebie!

Imiona niosą w sobie treść, błogosławieństwo. Imię “Maryja” w języku hebrajskim oznacza “mój Pan jest wielki”. Imię naszego kapelana – “Sławomir” w języku słowiańskim oznacza “ten, który sławi pokój”. Imię “Konsolata” oznacza “ta, która daje pocieszenie”. Czy wiemy co oznacza nasze imię? Każde ma w sobie coś pięknego, szczególnego, jest błogosławieństwem. Nie ma imion, które byłyby przekleństwem czy złorzeczeniem.

Niezwykłym wydarzeniem w świecie ducha jest dzień, w którym rodzice przynoszą dziecko do kościoła, aby podczas Chrztu świętego przedstawić Bogu imię dziecka. Wówczas kapłan nadaje imię dziecku przed Bogiem. Nie urząd metrykalny, ale właśnie kapłan w czasie sakramentu Chrztu św. Czasem możemy nie lubić swojego imienia, nie akceptować go. Ludzie złośliwi potrafią nam je obrzydzić, wyśmiać. Ale warto odkryć jego piękno i treść którą niesie, a także uświadomić sobie, że jest ktoś, dla kogo ono jest najpiękniejsze – Bóg.

Są tęż takie sytuacje, kiedy to Pan Bóg nadaje nowe imię. Tak jak np. zrobił to wobec Szawła, który stał się św. Pawłem. Widzimy to także w historii sł. B. s. Konsolaty, która z Pieriny stała się Marią Konsolatą. To nowe imię nadane przez Boga oznacza szczególne błogosławieństwo, czasem zapowiedź Bożą. Pan Jezus powiedział do Piotra, że stanie się on Piotrem – opoką, a więc tym, który jest fundamentem do budowy Kościoła. Dla sł. B. s. Konsolaty Pan Jezus obiecał, że będzie pocieszeniem dla innych.

Ks. Sławomir zachęcił nas, abyśmy poznawali nasze imiona i by błogosławieństwo zawarte w naszym imieniu wypełniało się w nas.

Dziękujemy Bogu za piękny czas Wieczernika Modlitwy! Dziękujemy osobom, które przyczyniły się do spotkania wspólnoty w Bazylice Różanostockiej!

Jezu Maryjo kocham Was, ratujcie dusze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>