Czwarta zasada na maleńkiej drodze miłości – ubóstwo duchowe

Zasady życia na maleńkiej drodze miłości – refleksje rekolekcyjne

Pierwsza zasada – Bóg i miłość do Niego na pierwszym miejscu

Druga zasada – posłuszeństwo

Trzecia zasada – milczenie

Czwarta zasada – ubóstwo duchowe

Czwarta zasada – ubóstwo duchowe

We wspólnocie powinno obowiązywać wewnętrzne poczucie skromności, ubóstwa i nie przywiązywania się do niczego. Jest ono bardzo ważne i teraz poświęcimy mu sporo czasu. Całe sedno wspomnianego ubóstwa tkwi nie w zewnętrznej formie, ale wewnętrznym nastawieniu serca. Można być człowiekiem bogatym, lecz nie przywiązywać się do swego bogactwa; można być biednym i być bardzo przywiązanym do posiadanych rzeczy i pragnąc jeszcze innych.

Dlaczego tak ważne jest ubóstwo duchowe? „Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje” (Mt 6,21). Jeżeli człowiek jest przywiązany do czegoś, to to coś staje się jego bożkiem, a więc tam umiejscawia swoją duszę, swoje serce. Zatem należy być czujnym, by nie przywiązywać się ani do rzeczy, ani do spraw, by nie stały się one najważniejsze w naszym życiu. Święci cieszyli się z tego, że nie posiadają, że brakuje im czegoś, ponieważ zdawali sobie sprawę ze swojej wielkiej słabości, z tego, że gdyby posiadali, to byliby przywiązani do tych rzeczy i wtedy one przysłoniłyby im Boga.

Słowa z Pisma św. o tym, iż Bóg karmi ptaki i najpiękniej przystraja kwiaty, choć nie uczyniły niczego, czym mogłyby zasłużyć na tak piękny strój, szaty; ptaki nie zapracowały sobie na pokarm; a jednak Bóg udziela przyrodzie wszystkiego (por. Łk 12,22-31). Ten fragment Ewangelii mówi o tym, aby nie troszczyć się zbytnio o rzeczy doczesne i do nich się nie przywiązywać. Jeśli człowiek zaufa Bogu, otrzyma z Jego hojnej ręki wszystko i będzie przystrojony w piękniejsze szaty, niż sam król. Trzeba we wszystkim zachować skromność i stale pokornie stawać przed Bogiem, dziękując za to co jest. Będziemy też mówić o ubóstwie wiążącym się ze sprawami typowo duchowymi, by uwiadomić sobie, że istnieje coś takiego, jak duchowe łakomstwo, które tak samo, jak przywiązanie do rzeczy może poprowadzić wręcz do piekła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>