Urodziny Matki Bożej i święto dusz najmniejszych

matkaWrzesień – to miesiąc, w którym dusze maleńkie skupiają się przede wszystkim wokół dwóch wydarzeń.

Pierwsze to Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – 8 września. To dzień, który jest jednocześnie świętem wszystkich dusz najmniejszych.

Dzieło Najmniejszych zrodziło się oficjalnie w pierwszy piątek września 1936 r., podczas nowenny przed świętem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. To właśnie wtedy pierwsza dusza najmniejsza (85 – letnia Giovanna Compaire) poświęciła się Najświętszemu Sercu Jezusa. Sam Bóg wybrał ten czas, by powołać to upragnione dzieło, aby dać nam wzór w osobie Maryi. Przecież Ona – największa ze stworzeń – pojawiła się na ziemi jako najmniejsza, najmniejsza przede wszystkim w duchu. I uczyniła ze swego życia, od pierwszego  do ostatniego momentu, nieustanny akt miłości do Boga i do bliźnich, ustawiczne „tak” wobec woli Bożej. W ten sposób troskliwe Serce Pana Jezusa powierzyło nas w opiekę Tej, która pierwsza przeszła tę drogę i której imię, wraz z imieniem Jezusa, wypowiadamy w słowach nieustannego aktu miłości: „Jezu, Maryjo, kocham Was, ratujcie dusze!”. Siostra Konsolata, pragnąc uczcić i podkreślić ten fakt,  w dniu 8 września 1936 r. ofiarowała najmniejsze wszystkich wieków Najświętszej Maryi Pannie:

„Ponieważ pierwsza z tych dusz najmniejszych poświęciła się dziś, w pierwszy piątek września, ja, podczas Nowenny przed Świętem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w najbliższy wtorek 8 września, obejmę w duchu najmniejsze wszystkich wieków i wszystkie złożę w niebiańskiej kołysce, poświęcając je Maryi Dzieweczce. Och, Ona będzie je strzegła, będzie je zawsze kochała, będzie je trzymać na swoim ręku, właśnie tak, jak czyni to z siostrą Konsolatą. Najmniejsze zaś będą tak bardzo kochać Maryję, ponieważ nieustanny akt miłości, który ofiarują Jezusowi, jest także dla Najświętszej Maryi Panny.

Każdego roku nasza wspólnota szczególnie przeżywa zarówno czas nowenny przed Świętem NNMP, jak i sam dzień uroczystości. Dlatego i w tym roku w czwartek, 8 września, zapraszamy wszystkie dusze najmniejsze do wspólnego świętowania w naszym Domu w Olsztynie i, oczywiście, do łączności duchowej tych, którzy nie mogą przybyć osobiście. Rozpoczynamy o godz. 18.15 modlitwą różańcową. Następnie dziękczynna Eucharystia i adoracja Najświętszego Sakramentu.

Drugie – podwójnie ważne wydarzenie – dla nas, ale i dla całego Kościoła, to Święto Podwyższenia Krzyża Świętego (14 września) i Święto Matki Bożej Bolesnej (15 września).

Już pierwsza Maleńka – Giovanna – poczuła, że dusze najmniejsze odnajdą swoje miejsce w zranionym Sercu Jezusowym i jak małe pszczółki krążyć będą wokół Krzyża i zatrzymywać się przy nim, aby się wzmocnić.

Krzyż jest wielką łaską i pomocą dla każdej duszy maleńkiej. Bez Krzyża, bez wpatrywania się w Jezusa Ukrzyżowanego, bez trwania przy Nim trudno byłoby nam przyjąć codzienność, mówić zawsze „tak” na wszystko z dziękczynieniem i „tak” wszystkim z uśmiechem. Tym bardziej trudno byłoby przyjmować cierpienie i z miłością ofiarowywać je za innych. A przecież sam Pan Jezus prosi nas o to, dając nam akt miłości: „Jezu, Maryjo, kocham Was, ratujcie dusze!” Każdy z nas doświadcza cierpienia, trudów, problemów. Każdy ma wielka szansę daną przez Boga Ojca, by towarzyszyć Zbawicielowi w Jego Drodze Krzyżowej. To zaproszenie, byśmy przyjmując cierpienie, stali się duszami współcierpiacymi z Jezusem, a w ten sposób, byśmy mieli swój udział w odkupieniu świata. Jezus potrzebuje dusz, które wspierać Go będą swoją modlitwą i ofiarą, by zadośćuczynić zadawanym Bogu mękom, chociażby w dzisiejszych czasach, i ratować dusze od potępienia. Potrzebuje nas, maleńkich, dusz szczególnie miłujących, które będą Mu towarzyszyć w cierpieniu i kochać – za siebie i innych.

Nie jesteśmy sami. Bóg daje nam, słabym, maleńkim, do pomocy swoją Matkę. Ona też pragnie, by Jej dzieci kochały Krzyż całym sercem, całą swoją mocą i wolą. Możemy patrzeć na Maryję – Matkę Bolesną stojącą pod Krzyżem, na Jej miłość do Ukrzyżowanego Zbawiciela. Ona będzie wspierać nas swoją modlitwą, miłością, obecnością; będzie zanosić nasze starania swemu Synowi i razem z nami prosić o miłosierdzie dla dusz.

Te dwa szczególne święta w Kościele pragniemy też przeżywać razem, we wspólnocie. W czwartek, 15 września, w Święto Matki Bożej Bolesnej, spotkamy się na wieczerniku modlitwy w Szczytnie –  w Parafii Krzyża Świętego (ul. Jagiellończyka 1 a). Rozpoczęcie czuwania Eucharystią o godz. 18.00.

Już teraz przygotowujmy się duchowo, by przeżyć ten czas jak najlepiej, wywyższając Krzyż w swoich sercach i w sercach wszystkich, którzy Krzyża nie rozumieją, lekceważą, odrzucają i tak często obrażają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>