Środowa Audiencja Generalna


  Drodzy bracia i siostry!

Dzisiaj chciałbym przedstawić Wam postać jednego z Doktorów Kościoła, którego jesteśmy wielkimi dłużnikami, gdyż był on znamienitym teologiem moralistą i mistrzem życia duchowego dla wszystkich, a przede wszystkim dla ludzi prostych. Jest on autorem słów i muzyki jednej z najbardziej znanej we Włoszech i nie tylko, kolędy Tu scendi dalle stelle (Zstąpiłeś z gwiazd dalekich). Święty Alfons Maria de Liguori, wywodząc się ze szlacheckiej i bogatej rodziny neapolitańskiej, urodził się w 1696 roku. Wyposażony w wybitne zdolności intelektualne, w wieku zaledwie 16 lat uzyskał doktorat z prawa cywilnego i kanonicznego. (…) Wśród form modlitwy gorąco zalecanych przez św. Alfonsa wyróżnia się nawiedzenie Najświętszego Sakramentu albo – jak powiedzielibyśmy dzisiaj – adoracja, krótka lub dłuższa, osobista lub wspólnotowa przed Najświętszym Sakramentem. „Oczywiście – pisze św. Alfons – wśród wszystkich form pobożności adoracja Jezusa w Najświętszym Sakramencie jest pierwszą po sakramentach, najbardziej miła Bogu i najbardziej pożyteczna dla nas … Och, jak cudownie jest trwać z wiarą przed ołtarzem… i przedstawiać Mu swoje potrzeby, jak przyjaciel Przyjacielowi, w którym pokłada całe zaufanie” (Nawiedzenia Najświętszego Sakramentu i Najświętszej Maryi Panny na każdy dzień miesiąca). (…)

Więcej na stronie www.radiomaryja.pl

Śladami Jana Pawła II


  W dniu dzisiejszym Wspólnota Dusz Najmniejszych wróciła z trzydniowej autokarowej pielgrzymki do miejsc związanych w osobą sł. B. Jana Pawła II. Wyruszyliśmy w piątek dojeżdżając do Częstochowy, gdzie Papież Polak w Jasnogórskim Sanktuarium dał nam świadectwo życia w zawierzeniu Maryi i wszystkich zawierzył Niepokalanemu Sercu NMP. W sobotę modliliśmy się w Krakowie-Łagiewnikach, dziękując Janowi Pawłowi II za Centrum Kultu Miłosierdzia Bożego, które pozostawił nie tylko nam, ale całemu światu, gdzie ludność ze wszystkich kontynentów wciąż uprasza łaski miłosierdzia Bożego. Kolejnymi miejscami naszego pielgrzymowania były: Kalwaria Zebrzydowska i Wadowice. W Kalwarii prosiliśmy o łaskę umiłowania Męki Pańskiej i zjednoczenia z Jezusem Ukrzyżowanym, a w w mieście, gdzie urodził się Jan Paweł II dziękowaliśmy za łaski, które z Nieba wyprasza Papież Polak całemu Kościołowi i nam. Dziękujemy Bogu, Jego Matce, sł. B. Janowi Pawłowi II i wszystkim współtworzącym wspólnotę modlitwy w dniach naszego pielgrzymowania za ten ważny i bogaty w dobro czas.

Orędzie NMP Królowej Pokoju


  Orędzie, 25. marca 2011

„Drogie dzieci!  W szczególny sposób pragnę dziś wezwać was do nawrócenia. Niech od dziś rozpocznie się nowe życie w waszym sercu. Dzieci, pragnę widzieć wasze „tak“ i niech wasze życie będzie radosnym życiem wolą Bożą w każdym momencie waszego życia. W szczególny sposób dziś błogosławię was moim matczynym błogosławieństwem pokoju, miłości i jedności w mym Sercu i w Sercu mego syna Jezusa. Dziękuję wam, że odpowiedzieliście na moje wezwanie.”

Za: www.medjugorje.hr/pl

Pielgrzymka „Śladami Jana Pawła II”


  Nasza Wspólnota, przygotowując się do beatyfikacji Papieża Polaka, podejmuje w tych dniach  pielgrzymkę „Śladami Jana Pawła II”. Odwiedzimy Jasną Górę, Kraków-Łagiewniki, Kalwarię Zebrzydowską oraz Wadowice. Trud pielgrzymowania pragniemy podjąć ze świadomością i odpowiedzialnością za naszą Ojczyznę i wspólne nasze Dzieło Najmniejszych. Prosić pragniemy naszego Papieża o wstawiennictwo w intencjach naszych rodzin i nas samych, by każdy z nas przyjął właściwą postawę nie tylko pielgrzymując na szlaku tej kilkudniowej pielgrzymki przez bliskie nam miejsca i świątynie, lecz by kontynuował jak najowocniej pielgrzymkę przez ziemię do Domu Ojca w Niebie. Niech na ten pielgrzymi trud i wytrwanie w modlitwie przez wstawiennictwo Przeczystej Dziewicy Maryi i Jana Pawła II błogosławi Bóg Wszechmogący.

Środowa Audiencja Generalna


  Drodzy bracia i siostry!

Z radością jeszcze przypominam sobie serdeczne przyjęcie, jakie zgotowało mi w 2008 roku Brindisi, miasto narodzin wybitnego Doktora Kościoła, św. Wawrzyńca z Brindisi. (…) Pośród wielu prac Wawrzyniec pielęgnował życie duchowe z nadzwyczajną gorliwością, poświęcając wiele czasu na modlitwę, a zwłaszcza na celebrację Mszy Świętej, która przedłużała się często aż do trzech godzin, bo tak był pochłonięty i wzruszony pamiątką Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego. W szkole świętych, jak często było to podkreślane podczas niedawnego Roku Kapłańskiego, każdy prezbiter może uniknąć niebezpieczeństwa aktywizmu, to znaczy takiego działania, w którym zapomina się o głębokich motywacjach posługiwania; może uniknąć aktywizmu tylko wtedy, jeśli zatroszczy się o własne życie wewnętrzne. (…) Zresztą, z niepowtarzalnym żarem, który był jego stylem, Wawrzyniec wzywa wszystkich, i nie tylko kapłanów, do troski o życie modlitwy ponieważ w modlitwie my mówimy do Boga, a Bóg mówi do nas: „Och, gdybyśmy rozważali tę rzeczywistość! – woła – że Bóg jest naprawdę obecny dla nas kiedy w modlitwie mówimy do Niego, że naprawdę słucha naszej modlitwy, nawet jeśli tylko modlimy się sercem i umysłem. Nie tylko jest obecny i słucha nas, On może i pragnie wysłuchać chętnie i z największą przyjemnością naszych próśb” (…)

Więcej na stronie Radia Maryja

Nowa płyta Reginki Bociek OVC


  Ukazała się pierwsza płyta CD z pieśniami adoracyjnymi Reginki Bociek OVC. Czekaliśmy na tę płytę od dawna i z wielką wdzięcznością przyjmujemy wiadomość, że oto oczekiwany przez wielu uczestników Wieczerników Modlitwy krążek CD jest już gotowy i dostępny dla wszystkich. Płyta, którą Reginka zatytułowała „Miłości pragnę”, zawiera 15 pieśni często wykonywanych na naszych spotkaniach; dniach skupienia i Wieczernikach, i jest zapowiedzią kolejnych płyt, które pojawią się już w niedługim czasie. Dziękujemy Regince oraz całemu gronu osób wspierających to muzyczne dzieło za ich pracę i umożliwienie słuchania znanych i lubianych pieśni adoracyjnych w ulubionym przez wszystkich wykonaniu. Płyta Reginki Bociek OVC „Miłości pragnę” będzie dostępna do nabycia na naszych kolejnych spotkaniach.

5-ta rocznica Wieczerników w Gietrzwałdzie


  W sobotę, 19 marca br., w Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP, obchodziliśmy jubileusz 5-lecia naszych spotkań w Sanktuarium Maryjnym w Gietrzwałdzie. Podczas naszego spotkania dziękowaliśmy Bogu i Matce Bożej Pani Gietrzwałdzkiej za dar Wieczerników Gietrzwałdzkich i powierzaliśmy to dzieło dalszej Bożej opiece. W modlitwie naszej Wspólnoty prosiliśmy św. Józefa o Jego ojcowską opiekę nad Rodziną Dusz Najmniejszych, jak również polecaliśmy nasze rodziny. Temat naszych rozważań, podczas kolejnego Wieczernika Modlitwy, nawiązywał do obecnego czasu Wielkiego Postu i naszego przygotowania na dni Triduum Paschalnego. Dziękujemy Księżom Kanonikom Regularnym za objęcie nas kapłańską troską, wszystkim posługującym kapłanom, Służbie Liturgicznej i zespołowi muzycznemu „Najmniejsi” za posługę.  

Orędzie NMP Królowej Pokoju


  Coroczne objawienie Mirjany Soldo – 18 marca 2011 r.
Wizjonerka Mirjana Dragićević-Soldo miała codzienne objawienia od 24. czerwca 1981 r. do 25. grudnia 1982 r. w czasie ostatniego objawienia Matka Boża powierzywszy jej 10. tajemnicę powiedziała, że będzie się jej objawiała raz do roku i to właśnie 18 marca. Tak było dotychczas – również i w tym roku. Objawienie zaczęło się o   13:46 i trwało do 13:50.

„Drogie dzieci! Jestem z wami w imię największej Miłości, w imię umiłowanego Boga, który zbliżył się do was poprzez mego Syna i pokazał wam prawdziwą miłość. Pragnę was poprowadzić Bożą drogą. Pragnę was nauczyć prawdziwej miłości, aby inni widzieli ją w was, byście i wy widzieli ją w innych, byście byli dla nich braćmi i by inni widzieli w was miłosiernego brata. Dzieci moje, nie bójcie się otworzyć mi swoje serca. Ja poprzez matczyną miłość pokażę wam, czego oczekuję od każdego z was, czego oczekuję od swoich apostołów. Pójdźcie za mną. Dziękuję wam.”

Za: www.medjugorje.hr/pl

Czym prawdziwie jest czas Wielkiego Postu? – Wieczernik w Różanymstoku


  Czas Wielkiego Postu nie zawsze jest dobrze rozumiany przez dusze i nie zawsze jest dobrze wykorzystany. Jakże często tracimy ten czas, a powinien być cudownym czasem kiedy dusza doskonali się, a serce wzrasta w miłości, by dojść do samego szczytu. By ten szczyt osiągnąć to należy dobrze zrozumieć, czym powinien być ten czas nam dany. Na sobotnim Wieczerniku w Różanymstoku, odmawiając modlitwę różańcową, adorując Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, uczestnicząc w Eucharystii, jednocząc się z Krzyżem Zbawiciela uświadamialiśmy sobie, że najistotniejsze w każdym z tych elementów jest otwarcie serca na miłość. Najważniejsze jest tak wielkie umiłowanie Boga, aby wszystko co czynić będziemy wypływało z miłości. Oddanie serca Bogu, ofiarowanie serca Bogu we wszystkim, zarówno w tym co mówimy, iż należy do Boga, jak i w tym co jest naszą szarą codziennością. Wszystko powinno polegać w miłości, w wielkim otwieraniu się na Bożą miłość, w wielkim pragnieniu spotkania z Bogiem. Dziękujemy wszystkim kapłanom i wiernym za dar spotkania wprowadzającego nas w czas Wielkiego Postu. Dziękujemy Służbie Liturgicznej i zespołowi muzycznemu „Najmniejsi” za dar posługi podczas naszego nabożeństwa.

Więcej o prawdziwym przeżywaniu Wielkiego Postu na podstronie „Rozważania”

Orędzie Benedykta XVI na Wielki Post 2011


  Drodzy bracia i siostry,
Wielki Post, który prowadzi nas do świętowania Wielkiej Nocy, jest dla Kościoła drogocennym i ważnym okresem liturgicznym, dlatego z radością kieruję do was słowo, aby był on przeżywany z należnym zaangażowaniem. Wspólnota Kościoła, gorliwie trwająca w modlitwie i w czynnej miłości, wypatruje ostatecznego spotkania ze swym Oblubieńcem, gdy nadejdzie czas wiekuistej Paschy, intensyfikuje swoją drogę oczyszczenia w Duchu, aby z większą obfitością dostąpić w tajemnicy odkupienia nowego życia w Chrystusie Panu.
1. To właśnie życie zostało nam już przekazane w dniu naszego Chrztu, gdy „stając się uczestnikami śmierci i zmartwychwstania Chrystusa”, zaczęła się dla nas „radosna i zdumiewająca przygoda ucznia” (…) Ten darmowy dar powinien być zawsze w nas ożywiany, a Wielki Post daje nam drogę analogiczną do katechumenatu, który dla chrześcijan starożytnego Kościoła, podobnie jak dla katechumenów dzisiejszych, jest niezastąpioną szkołą wiary i życia chrześcijańskiego: oni naprawdę przeżywają Chrzest jako akt decydujący dla całej ich egzystencji.
2. Aby wejść na poważnie na drogę wiodącą do Wielkiej Nocy i przygotować się do świętowania Zmartwychwstania Pańskiego  –  najradośniejszego i najuroczystszego święta całego roku liturgicznego  –  cóż może być bardziej stosowne, niż pozwolić się prowadzić Słowu Bożemu? (…)
3. (…) W Chrystusie Bóg objawił się jako Miłość (por. 1 J 4,7-10). Krzyż Chrystusa, „słowo Krzyża” objawia zbawczą moc Boga (por. 1 Kor 1,18), która się daje, aby wywyższyć człowieka i przynieść mu zbawienie: miłość w jej najbardziej radykalnej formie (por. Enc. Deus caritas est, 12). Poprzez tradycyjne praktyki postu, jałmużny i modlitwy, wyrazy zaangażowania w nawrócenie, Wielki Post uczy żyć w świecie coraz bardziej radykalną miłością Chrystusa (…)

Więcej na stronie Radia Maryja
Zobacz też:
Środowa Audiencja Generalna
Homilia Ojca Świętego Benedykta XVI wygłoszona w Środę Popielcową