Jezus Zmartwychwstał!
To znaczy, pokonał zło i śmierć. Zwyciężyła miłość i życie. Zwyciężyła prawda i dobro. Zwyciężył Bóg. Bóg jest Zwycięzcą i Jego zwycięstwo jest również w naszym życiu – może odnosić się do każdej sfery naszego życia. Stąd cieszmy się, ponieważ Bóg obdarza nas swoim zwycięstwem. Tym zwycięstwem obdarza naszą codzienność, uczynił możliwym pokonywanie w naszej codzienności wszystkiego, co ma znamiona zła, co ma znamiona bólu, cierpienia, co ma znamiona braku miłości.
Niech każdy z nas żyje Miłością, niech każdy żyje Triumfem Miłości w najzwyklejszej, szarej sytuacji. Niech Miłość nadal zwycięża w drobiazgach, a życie każdego z nas stanie się ZWYCIĘSTWEM BOGA w naszych sercach, w sercach bliskich nam osób, w naszym otoczeniu. Pozwólmy, by Zmartwychwstanie Jezusa i Jego Zwycięstwo na stałe zagościło w nas i w naszych rodzinach.
Niech Króluje Jezus Zmartwychwstały! Alleluja!
Miesięczne archiwum: Marzec 2013
Wieczernik u progu Wielkiego Tygodnia
Podczas Wieczernika Modlitwy w Sątocznie, który został zorganizowany u progu Wielkiego Tygodnia, uświadamialiśmy sobie, iż Jezus pragnie zaprosić nas do wspólnego przeżywania tych ważnych dni. Odczytując pragnienie Serca Bożego, które zapragnęło przeżywać ten czas razem z nami, modliliśmy się o to, by nasze serca choć trochę mogły doświadczyć wraz z Jezusem czasu oczekiwania, czasu Jego Męki, czasu Jego konania. Byśmy będąc wszyscy razem i wspólnie zagłębiali się w Jego Serce, w wielką niepojętą boleść jaką przeżywał, jaką przeżywać będzie. Dziękujemy kapłanom i wiernym przybyłym na to spotkanie za dar wspólnego przeżycia czasu refleksji i modlitwy.
Więcej…>>
Wieczernik Modlitwy w Gietrzwałdzie
Podczas naszego kolejnego Wieczernika Modlitwy w Gietrzwałdzie wszyscy ponownie zostaliśmy zaproszeni na spotkanie z Miłością. Człowiek za swego ziemskiego życia, choćby codziennie pogłębiał zrozumienie cudu Bożej miłości i tak nie jest w stanie zrozumieć, jak wielkim darem został obdarzony. Dostępuje niezwykłej łaski – Bóg zaprasza go na swoją Drogę Krzyżową, a więc do swojego Dzieła Zbawczego – największego Dzieła w historii całej ludzkości. Być zaproszonym to wybranie, to wyróżnienie, to wywyższenie, to łaska. A jednocześnie, jeśli człowiek zaczyna rozumieć, czym jest obdarowywany, to również budzi się w nim większa odpowiedzialność za otrzymany dar. Dziękujemy wszystkim uczestnikom tego spotkania za uobecniający się dar wspólnoty otwartej na Bożą miłość i za wspólną modlitwę w tym ważnym dla nas wszystkich czasie Wielkiego Postu.
Więcej…>>
Dziękujemy Bogu za dar Wieczernika Modlitwy w Szczytnie
Kolejną stacją na naszej wspólnotowej drodze wielkopostnej był klasztor sióstr klarysek kapucynek w Szczytnie, gdzie spotkaliśmy się na wspólnej modlitwie różańcowej, na Eucharystii i Adoracji. Był to także czas dziękczynienia za dar nowego Papieża Franciszka I, którego nasza wspólnota przyjęła z szeroko otwartymi sercami i którego pragnie duchowo wspierać w Jego trudnej posłudze na rzecz całego Kościoła. Dziękujemy wszystkim zgromadzonym w murach klasztoru za dar spotkania, które ubogaciło po raz kolejny nasze maleńkie serca Bożą Miłością. Dziękujemy także Regince Bociek za jej posługę muzyczną podczas tego spotkania.
Następne nasze spotkanie formacyjne odbędzie się już w piątek w domu rekolekcyjnym w Gietrzwałdzie, natomiast najbliższy Wieczernik Modlitwy będzie miał miejsce w bazylice gietrzwałdzkiej w sobotę, 16 marca br. Początek Wieczernika o godz. 10:00. Zapraszamy!
Nowy Papież: Franciszek I; kard. Jorge Mario Bergoglio
Był arcybiskupem Buenos Aires. Ukończył studia na kierunku chemia, po czym rozpoczął swoją formację w seminarium. W 1958 roku wstąpił jednak do zakonu jezuitów, tam też kontynuował naukę, zgłębiając nauki humanistyczne: filozofię, literaturę i psychologię. Święcenia kapłańskie przyjął w 1969 roku. Śluby wieczyste złożył cztery lata później. W Villa Barilari był mistrzem nowicjatu. Uczył też na Wydziale Teologii. Był również rektorem kolegium w San Miguel, członkiem konsulty prowincji zakonnej w tym samym mieście, a także prowincjałem Argentyny. Przez pewien czas pracował w Niemczech, gdzie kończył doktorat. Po powrocie do kraju pełnił funkcję dyrektora duchownego w Colegio del Salvador w Cordobie, a później rektora Kolegio Maximo San José w San Miguel. W 1992 roku został mianowany biskupem pomocniczym Buenos Aires, a po śmierci kard. Quarraciono objął tę diecezję. Jednocześnie pełnił też funkcję ordynariusza dla wiernych rytów orientalnych, mieszkających w Argentynie. Był także Wielkim Kanclerzem Katolickiego Uniwersytetu Argentyny oraz wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Argentyny. Brał udział w sesjach Światowego Synodu Biskupów w Watykanie. Do godności kardynalskiej został wyniesiony w 2001 roku. Podczas konklawe w 2005 roku był w gronie papabile. W latach 2005-2011 był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Argentyny.
Wieczernik z modlitwą o wybór papieża
Podczas naszego kolejnego Wieczernika Modlitwy, który zorganizowany został w klasztorze sióstr klarysek kapucynek w Ostrowie Wlkp., łączyliśmy nasze wielkopostne przygotowania do zbliżających się Świąt Zmartwychwstania Pana Jezusa z modlitwą o wybór nowego papieża. Dziękujemy naszym kapłanom, wszystkim siostrom zakonnym oraz licznie zgromadzonym mieszkańcom Ostrowa za dar kolejnego spotkania i wspólnego podjęcia ważnej dla całego Kościoła modlitwy.
Jednocześnie informujemy, że nasze kolejne spotkanie na drodze wieczernikowej.
ROZWAŻANIA RÓŻAŃCOWE
Tajemnice Bolesne
Zapraszam was do niezwykłej jedności wszystkich dusz w Kościele. Wydarzenie jest niezwykłe. Wydarzenie bardzo ważne dla Kościoła. Dlatego tak bardzo potrzebna jest jedność, połączenie wszystkich dusz, złączenie dusz z Bogiem, modlitwa w jednej intencji kierowana ze wszystkich serc. Dlatego na początek pragnę, byśmy sobie uświadomili, że łączymy się teraz ze wszystkimi duszami żyjącymi na ziemi. Łączymy się z duszami konsekrowanymi, które modlą się, wspierając swoją modlitwą wszystkich kardynałów. Łączymy się duchowo ze wszystkimi duszami, które wprawdzie nie konsekrowane, a jednak odpowiadają na to wezwanie Kościoła i również modlą się w intencji konklawe. W sposób szczególny łączymy się z Benedyktem XVI. Jego serce przepełnione troską o stan Kościoła teraz nieustannie modli się, wyprasza potrzebne łaski dla tegoż Kościoła. Łączymy się również ze świętymi w Niebie, którzy również przejęci wagą tego wydarzenia nieustannie modlą się, łącząc się ze wszystkimi duszami. Łączymy się z duszami czyśćcowymi. Ich modlitwa jest również ważna. I w ich sercu jest również troska o Kościół, więc i je prosimy, aby wypraszały potrzebne łaski, dary Ducha Świętego dla kardynałów. Łączymy się również z Aniołami. Oni także są pośród nas, a w sposób szczególny są tam – w Rzymie, na Watykanie i towarzyszą kardynałom, strzegąc ich, prowadząc. Pamiętajmy, że jest to wydarzenie ważne nie tylko dla nas. Jest to wydarzenie jednoczące cały Kościół. Jest to wydarzenie ważne również dla Nieba.
A więc wszyscy zjednoczeni w Bogu, w jednym Duchu będziemy prosić:
– o dar Ducha Świętego i Jego światło dla wszystkich kardynałów,
– o wielką jedność dla nich,
– o ich łączność duchową,
– o miłość w ich sercach do Kościoła.
Będziemy prosić o to:
– aby oddali siebie Bogu na ofiarę miłości,
– aby uczynili siebie żertwą,
– aby świadomie prosili Boga, by mogli stać się ofiarą całopalną na Ołtarzu Miłości.
Dopiero wtedy bowiem, gdy kardynałowie wyrzekną się siebie, swego „ja”, swego człowieczeństwa, swych słabości, a całkowicie oddadzą się Bogu i przyjmą Jego wolę, wtedy będą mogli dokonać dobrego wyboru. Bowiem ich spojrzenie będzie spojrzeniem samego Boga i w sercu będą czuć, gdzie leży wola Boża. Zrozumieją bardzo jasno, jakie są potrzeby Kościoła i kto będzie najlepiej mógł odpowiedzieć na te potrzeby.
Tajemnica I: Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu
Ta pierwsza tajemnica Bolesna uświadamia duszy rezygnację z siebie, to, o co modlimy się dla kardynałów. Jezus całkowicie rezygnuje z samego Siebie. To rezygnacja totalna, absolutna, całkowita, doskonała. To uczynienie z samego siebie ofiary Bogu. To takie ofiarowanie się Bogu, iż łączy, jednoczy duszę z Bogiem, sprawia, że dusza pragnie realizować wolę Bożą. Choć strona ludzka może się temu sprzeciwiać, to zjednoczenie z Bogiem sprawia, że człowiek pragnie tego, czego pragnie Bóg; człowiek chce zrealizować wolę Bożą. Pomódlmy się w tej dziesiątce o takie zjednoczenie każdego serca, wszystkich kardynałów, zjednoczenie z Bogiem, takie ofiarowanie siebie i takie przyjęcie woli Bożej, taką zgodę na wolę Ojca, jak to uczynił Jezus.
Tajemnica II: Biczowanie Pana Jezusa
Spróbujmy w swoim sercu, swoją duszą przeniknąć mury Watykanu, aby znaleźć się wśród tych, którzy podejmują tak ważną decyzję. Módlmy się, prosząc Ducha Świętego, by wstąpił na nich. I my możemy wypraszać łaskę Ducha Świętego. I my możemy prosić o wylew Ducha Świętego na serca kardynałów. Aby serce mogło przyjąć ten niezwykły Dar – Ducha Świętego, aby mogło w wielkiej otwartości, w wolności to uczynić, wcześniej musi przejść cierpienie. W Kościele katolickim cierpienie jest podniesione do ogromnej rangi. Nigdzie indziej cierpienie nie ma takiego znaczenia i nie przyjmuje aż tej rangi zbawczej. Dusza, która cierpi zaczyna inaczej spostrzegać świat. Jeśli przyjmie łaskę, jaką Bóg daje może poprzez akceptację cierpienia otworzyć się na Boży wymiar. Bardzo często w życiu duszy cierpienie oczyszcza ją, przygotowując do misji życiowej. Módlmy się, aby serca kardynałów, które też doświadczały i doświadczają różnego rodzaju cierpień potrafiły przyjąć z wiarą, z ufnością, iż jest to cierpienie prowadzące do zbawienia, do zwycięstwa miłości; iż jest to cierpienie służące Kościołowi; iż jest to cierpienie, które służy ich własnemu sercu, duszy; by poprzez to cierpienie potrafili zjednoczyć się z Bogiem, aby potrafili spojrzeć na Kościół oczami Boga. A poprzez to spojrzenie z Jego perspektywy potrafili dokonać właściwego wyboru.
Tajemnica III: Cierniem ukoronowanie Pana Jezusa
Jezus jest Bogiem, jest Królem, Władcą wszechświata. Ale zobaczmy, w jaki sposób Jego władza została ukazana właśnie w tej scenie. Tak naprawdę jest to sednem posługi. Jest to symbol tego, kim jest ten, który jest następcą Jezusa; w jaki sposób będzie traktowany. Jezus, choć jest Królem do tej pory jest znieważany. Można powiedzieć, że cały czas nakładana jest korona cierniowa na Jego Głowę i przechodzi różnego rodzaju cierpienia. Módlmy się, aby kardynałowie mieli w sercach również i tę świadomość, iż papież ma być podobny do Jezusa we wszystkim, zjednoczony z Nim do końca. To zjednoczenie daje właśnie to upodobnienie we wszystkim. A więc to spojrzenie na Jezusa w koronie cierniowej niech pomoże im wybrać właściwą osobę. Niech mają świadomość, że nie tylko rozumowe dociekania, kto jakie reprezentuje poglądy, nurty, kto skąd pochodzi, nie tylko to jest ważne; kto, w jaki sposób do tej pory okazywał, wybierał jakąś opcję. Ale najważniejsze w tym wszystkim jest to, na ile ten, który ma być następcą Jezusa na ziemi już upodabnia się do Jezusa? Na ile jest z Nim zjednoczony? Na ile gotowy jest na cierniową koronę? Nie na złotą koronę, nie na zaszczyty, ale na koronę cierniową! Na ile będzie potrafił ją przyjąć, tak jak przyjął Jezus? Na ile będzie potrafił właśnie w tej cierniowej koronie zrealizować wraz z Jezusem zbawczą misję, poprowadzić Kościół do wielkiego zwycięstwa? Módlmy się o to dla kardynałów.
Tajemnica IV: Droga Krzyżowa Pana Jezusa
Módlmy się, aby serca kardynałów zobaczyły pośród siebie Jezusa niosącego Krzyż, aby ich serca zdały sobie sprawę, iż papież jest osobą tak bardzo zjednoczoną z Jezusem, iż dźwiga z Jezusem ten sam krzyż – cały Kościół. Bardzo ważne jest uświadomienie sobie tego, iż funkcja papieża jest dokładnie odzwierciedlona właśnie w tej Tajemnicy: Jezus niesie Krzyż, niesie na Golgotę. Tak samo papież, nie inaczej, ale właśnie w ten sposób ma pojmować swoją służbę, swoje powołanie, wybranie. Jest niejako drugim Jezusem. Biel jego szat oznacza czystość serca, tak jak czyste było Serce Jezusa. Przyszły papież jednocześnie musi sobie zdawać sprawę, że ta sama krew, którą Jezus miał na sobie, rany, ten sam krzyż, który dźwigał Jezus, jest dokładnie odzwierciedleniem tego, czego zaznawać będzie jego serce. A więc niech kardynałowie wybierając papieża, modląc się w tej intencji, mają świadomość tego, iż papież tak jednoczy się z Jezusem, że przemienia się w Niego całkowicie i cały zbrukany krwią, osłabiony, już konający po drodze, niesie krzyż. To należy mieć na uwadze podczas wyboru.
Tajemnica V: Pan Jezus umiera na Krzyżu
Dusze wybrane otrzymują od Boga ten przywilej, tę łaskę, iż zapraszane są na krzyż, by razem z Jezusem wisieć na krzyżu, uczestnicząc w dziele zbawczym, by ratować dusze. Nie każda dusza jest duszą wybraną, nie każda taką łaskę otrzymuje. Jednak urząd papieski, sam ten urząd już niejako predysponuje duszę do tego, że jest tą wybraną. O ile nad innymi duszami można by się czasami zastanawiać, czy rzeczywiście Jezus powołuje je aż do takiego zjednoczenia na krzyżu, o tyle dusza, która wybrana została na to najwyższe stanowisko w Kościele musi być świadoma, iż jest tą duszą powołaną do zawiśnięcia wraz z Jezusem na krzyżu. Jest to szczególne wybranie, jedyne w swoim rodzaju. Nawet dusze konsekrowane, żyjące w zgromadzeniach zakonnych nie wszystkie otrzymują wybraństwo do bliższego, większego, ściślejszego zjednoczenia z Jezusem. Niektóre otrzymują tę łaskę zjednoczenia na krzyżu do końca. Jednak możemy być pewni, że papież jest tą duszą, która zawsze jest powołana do zjednoczenia ścisłego z Jezusem, by w tym zjednoczeniu oddać swoje życie za Kościół i uczestniczyć w rodzeniu niejako Kościoła z boku Chrystusowego. Dusza papieża powołana jest, wybrana do tego, by tak upodobnić się do Jezusa, aby z niej Kościół rodził się na nowo, aby się z niej odradzał, by z niej czerpał swoje życie. Oczywiście, to nie z samej duszy ludzkiej Kościół czerpie życie, to życie Boga, które dusza papieża przekazuje Kościołowi. To naprawdę wyjątkowe powołanie, niezwykłe wybranie. Takiego wybrania doświadcza dusza papieża. Czy odpowiada całą sobą na to wybranie, to jest druga rzecz. Ale zawsze ten, kto jest powołany by pełnić tę służbę w Kościele zawsze jest wybrany do zjednoczenia na Krzyżu. Módlmy się, o zrozumienie tego wybrania w sercach kardynałów i o zrozumienie szczególnie w sercu tego, który zostanie papieżem, aby miał tego świadomość. Tylko wtedy, mając taką świadomość może – jeśli odpowie na to wybranie – w sposób właściwy dobrze pełnić swoją służbę.
Kolejny krok na naszej drodze wieczernikowej – Różanystok
Podczas kolejnego Wieczernika Modlitwy w sanktuarium maryjnym w Różanymstoku staraliśmy się rozważać mękę Pana Jezusa, aby w jej świetle bardziej, lepiej zobaczyć samych siebie. Jednocześnie, by poprzez to poznanie zbliżyć się do Jezusa przepraszając Go i otaczając miłością, ze swej strony, choć trochę rozluźnić zniewalające Go powrozy, którymi są nasze grzechy. W tej refleksji i modlitwie polecaliśmy się Najświętszej Maryi Pannie Wspomożycielce Różanostockiej, ufając w Jej potężne wstawiennictwo. Dziękujemy wszystkim kapłanom, siostrom zakonnym i licznie przybyłym do Różanegostoku pielgrzymom za dar tego spotkania. Szczególnie dziękujemy zespołowi „Najmniejsi” z Warszawy za ich posługę muzyczną podczas Wieczernika.
Więcej…>>
UWAGA! W poniedziałek, 11 marca zapraszamy wszystkich na kolejny Wieczernik Modlitwy do Ostrowa Wlkp.
Szczególne dni modlitwy za Kościół
Nadchodzące dni, to dni szczególnej modlitwy za Kościół i ofiarowania się w intencji Kościoła. To czas, kiedy mamy podejmować próby ciągłego jednoczenia się z Bogiem z tą myślą, że każda dusza w Kościele jest cenną i każda ma wpływ na jakość Kościoła. A więc żadna dusza świadoma stanu Kościoła, żadna maleńka dusza uczestnicząca w życiu naszej Wspólnoty nie może czuć się zwolniona z tej ważnej modlitwy za Kościół, z odpowiedzialności za Kościół. Każda, choćby najmniejsza, choćby szara, niezauważalna, każda ma wpływ na to, co dzieje się w Kościele.
Niech nie zabraknie ani jednej duszy najmniejszej na codziennym łączeniu się duchowym wszystkich nas:
- na codziennej modlitwie,
- na codziennej adoracji,
- na codziennym ofiarowaniu się Bogu.
Niech każda Msza św. w naszych sercach będzie ofiarowana w intencji Kościoła, w intencji wyboru nowego papieża, w intencji kardynałów.
DOPÓKI NIE BĘDZIE WYBRANY PAPIEŻ NIE JESTEŚMY ZWOLNIENI Z TEJ MODLITWY, Z TEGO OFIAROWYWANIA CAŁYCH SIEBIE BOGU.
Więcej…>>
Adoracja do pobrania…>>
Kroczmy razem dalej dla dobra Kościoła i ludzkości (Benedykt XVI)
Jeszcze do godz. 8. wieczorem jestem dla was Papieżem, ale o 8. – jak wiecie – rozpocznie się zupełnie nowy, ten ostatni etap mojego pielgrzymowania po ziemi. Chciałbym jeszcze poprzez moje serce, moją miłość, moją modlitwę oraz refleksję teologiczną służyć nadal Kościołowi. Kroczmy razem dalej dla dobra Kościoła i ludzkości. Dziękuję wam za wszystko. Z całego serca udzielam wam błogosławieństwa. Niech błogosławi was Bóg Wszechmogący, Ojciec i Syn i Duch Święty. (Z ostatniego przemówienia Papieża Benedykta XVI.
I my dziękujemy Bogu za Papieża Benedykta XVI. Niech on w naszych sercach pozostanie dłużej. Pamiętajmy o nim w codziennej modlitwie, łączmy się z nim duchowo. On łączyć się będzie z nami, ze wszystkimi duszami. Niech czuje od nas modlitewne wsparcie. Niech doświadcza miłości, bo wybrał trudniejszą drogę.
Więcej…>>
UWAGA! Wieczernik Modlitwy w Czerwińsku nad Wisłą, przypadający w najbliższą sobotę, rozpoczniemy Mszą św. o godz. 10:30. Za zmianę przepraszamy! Liczymy na liczne uczestnictwo wiernych.